Posted in Ameryka Południowa, Boliwia, Po polsku

Uwaga na zebry!

IMG_1343

Każdego dnia pomiędzy godziną 4:30 a 6:00 po południu centrum Sucre zapełnia się pluszowymi zebrami, które pilnują porządku i bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Natężenie ruchu w Sucre jest bardzo duże. W centrum większość ulic jest jednokierunkowa i do granic możliwości wypchana samochodami i mikrobusami. Kierowcy też niezbyt chętnie przestrzegają zasad i często wymuszają pierszeństwo na pieszych. Z tego też powodu w godzinnach porannego natężenia ruchu na co drugim skrzyżowaniu stoi policjant, który kieruje ruchem. Z kolei w trakcie popołudniowego natężenia, kiedy dzieci kończą szkołę przejścia dla pieszych opanowują zebry.

Zebry pojawiły się w Sucre 3 lata temu i są zatrudnione przez miasto. W role zebr wcielają się głównie studenci. Pluszowe zwierzaki są przyjaznym i miłym dla oka odpowiednikiem polskiego pana stopka. Żeby wstrzymać ruch zebry tańczą i skaczą na środku ulicy. Dzieci uwielbiają te duże maskotki, które przeprowadzają je za rękę przez ulicę i schylają się żeby je uściskać i dać wskazówki związane z ruchem drogowym.

A wy co myślicie o tym żeby wypuścić zebry na przejścia dla pieszych w Waszych miastach?

Have any questions or comments?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s