Posted in Ameryka Południowa, Boliwia, Po polsku

Dia del Mar i orkiestry dęte w Uyuni

IMG_0740

Podczas naszego pobytu w Uyuni każdego dnia w mieście było slychac próby orkierst dętych, a wieczorami gdzieś w mieście odbywał się koncert. Naszego ostatniego wieczora, kiedy wyszliśmy na poszukiwanie czegoś do zjedzenia, po całym mieście maszerowały liczne orkiestry dęte a za nimi reprezentacje szkół, różnych organizacji oraz wojska.

 Reprezentacja wojska maszerowała z podniesionymi karabinami, które w lufy miałe wetknięte samoloty, zrobione z niebieskich, plastikowych butelek. Dzieci niosły niebieskie latarnie. Drogi różnych orkiest dętych przecinały się, wtedy jedna zatrzymywala się, żeby dać przejeść innej. Co jakiś czas w powietrzu wybuchały fajerwerki. Nastepnego dnia obudzilismy sie około siódmej rano do dźwięku kolejnej orkiestry dętej i wychuchów fajerwerków. Okazało się, że 23 marca w Boliwi to Dia del Mar, czyli dzień morza i że to z tej okazji te wszystkie trąbki, bębny i puzony w całym kraju.

Pod koniec XIX wieku, w latach 1879-1883 w trakcie wojny o Pacyfik Boliwia straciła dostęp do morza na rzecz Chile. Podczas dnia morza naród boliwijski głośno demonstruje swoje roszczenia do Pacyfiku. W 2014 prezydent Boliwii, Evo Morales złożył wniosek do Międzynarodowego Trybunału w Hadze o przywrócenie jego krajowi dostępu do Oceanu Spokojnego. Boliwijczykom zależy na dostępie do morza ze względu na szybszy i tańszy eksport i import. Obecnie wymiana handlowa odbywa się przez porty w Chile i Peru, gdzie same formalności celne zajmują od dwóch do trzech miesięcy. A przy najmniej tak mówią sami Boliwijczycy. Jednak opinie co do samego dnia morza w Boliwii są podzielone, obok tych którzy maszerują w licznych defiladach są też i tacy, którzy twierdzą, że roszczenia Boliwii są lekko przesadzone niepoważne.

 

 

 

 

Have any questions or comments?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s