Posted in Kanada, Po polsku, Terytoria Północno-Zachodnie

Dlaczego warto odwiedzić Terytoria Północno-Zachodnie…

image

Terytoria Północno-Zachodnie są jeszcze ciągle nie do końca odkryte przez turystów. Miejsc wartych zobaczenia co prawda na północy nie brakuje, trzeba jednak poświecić spore środki finansowe jak i czas, gdyż większość z nich nie ma połączeń drogowych. Jedna z dróg kończy się w Yellowknife i zapewnia połączenie drogowe do zaledwie kilku mniejszych miejscowości, druga droga to słynna Dempster Highway na Jukonie, która kończy się w Inuvik, niewielkiej miejscowości, leżącej w Terytoriach Północno-Zachodnich.

W sezonie zorzy polarnej do Yellowknife przybywa kilka tysięcy turystów, głównie Japończyków, Chińczyków i Koreańczyków. Latem ośrodki oddalone kilkaset kilometrów od miasta, do których jedynym środkiem transportu są samoloty na płozach, goszczą bogatych Amerykanów, którzy przylatują tutaj głównie na ryby. Inną popularną rozrywką dla zapaleńców są spływy canoe na licznych, północnych rzekach. Jednak pod względem liczby odwiedzających Terytoria Północno-Zachodnie cały czas pozostają daleko w tyle za Jukonem, czy Alaską.

A oto kilka powodów, dla których warto zejść ze ścieżki utartej przez rzesze turystów i odwiedzić Terytoria Północno-Zachodnie:

1. Rozkoszuj się pięknem Parku Narodowego Nahanni

VirginiaFalls_2_NNPR
Picture from: http://theyodeler.org/?attachment_id=1878

Nahanni to jeden z największych Parków Narodowych na świecie, swoim obszarem dorównuje niemalże obszarowi Szwajcarii. Było to też jedno z pierwszych miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park leży w południowej części Terytoriów Północno-Zachodnich, na północ od niewielkiej miejscowości Fort Simpson. W granicach parku znajduje się duża część gór McKenzie oraz rzeka Nahanni, uznana za jedną z najbardziej zróżnicowanych rzek na świecie. Do największych atrakcji parku należą cztery potężne kaniony oraz 90 metrowy wodospad Wirginii, w którego centrum znajduje się skała Masona

Do Parku Nahanni nie prowadzi żadna droga. Można dostać się do niego z grupą zorganizowaną przez operatora na kilkudniowy rafting lub spływ canoe. Długość takich imprez waha się od 7 do 22 dni, a ich ceny w zależności od długości i liczby atrakcji od 5 do 10 tys. dolarów kanadyjskich.

Inną opcją dotarcia do Nahanni Park, szczególnie popularną wśród tych, którzy mają duże środki finansowe i niewiele czasu jest wyczarterowanie samolotu na płozach. W starym mieści w Yellowknife znajduje się kliku mniejszych i większych operatorów, którzy oferują całodniowe loty do parku. Wyczarterowanie 7-osobowej Cessny to koszt około 10 tys. dolarów kanadyjskich. Nieco tańszą opcją jest wyczarterowanie samolotu z Fort Simpson, które usytuowane jest na przedgórzu gór McKenzie i Parku Nahanni, na malowniczym zbiegu dwóch dużych rzek: McKenzie i Liard.

2. Zanurz się w gorących źródłach Liard

Liard3
Author: Alfred Waugh, picture from: http://www.realcedar.com/category/blog/project-of-the-week-blog/page/5/

Znacie to uczucie, kiedy zwabieni określeniem „gorące źródła” dochodzicie do dużego basenu po brzegi wypełnionego ludźmi albo jeszcze gorzej do budynku, w którym znajduje się coś na kształt pływalni, zasilanej wodą z gorących źródeł. Mogę Was zapewnić, że nic takiego Was nie spotka, jeżeli wybierzecie się do Liard Hot Springs. Te gorące źródła przynależą co prawda do Brytyjskiej Kolumbii, ale leżą na drodze łączącej Jukon z Terytoriami Zachodnio-Północnymi i często żeby się tam dostać trzeba przejechać przez jedno albo drugie. Źródła znajdują się w samym sercu lasów borealnych i dochodzi się do nich po drewnianych pomostach. Infrastruktura turystyczna jest jednak bardzo znikoma. Miejsce to bardzo często jest odwiedzane przez łosie i niedźwiedzie.

3. Wyrusz w ekscytującą podróż po dalekich rzekach północy

P1050960-2

Poza wspomnianą już wcześniej Nahanni, Terytoria Północno-zachodnie przepełnione są malowniczymi i trudno-dostępnymi rzekami. Do najpopularniejszych z nich należą: Coppermine, Thelon, Tree oraz Yellowknife River. Większość osób sama planuje i organizuje swoje wyprawy, chociaż istnieją operatorzy, którzy mogą to zrobić dla Was. Niektórzy czarterują samolot, żeby dotrzeć w górę rzeki Yellowknife i potem wiosłują w stronę miasta. Inni wylatują dalej na północ, samolot na płozach zostawia ich w jednym miejscu, a po wyznaczonym czasie odbiera w innym, zazwyczaj wcześniej umówionym miejscu. Po drodze nie będzie najprawdopodobniej żadnego nawet najmniejszego znaku cywilizacji, więc trzeba mieć pewność, że zapakowało się wszystko, co niezbędne z wystarczającą ilością jedzenia włącznie. Telefon satelitarny jest niezbędny, żeby mieć kontakt z operatorem samolotu i informować go o ewentualnych zmianach w planach, a także o warunkach pogodowych, żeby mieć pewność, że samolot będzie w stanie wylądować.

A tutaj link i piękne zdjęcia Nestora, który w tym roku wyczarterował samolot z Air Tindi nad rzekę Thelon. A przy okazji możecie zobaczyć moje miejsce pracy i to czym się zajmowałam tego lata.

4. Przejedź Dempster Highway i dotrzyj do arktycznych miejscowości Inuvik i Tuktoyaktuk

dempster
Picture from: http://7-themes.com/6893394-highway.html

0.502425001295547284_irannaz_com

Dempster Highway, jest jedyną czterosezonową drogą w Kanadzie, która przekracza koło podbiegunowe. Większość Dempser Highway leży na terenie Jukonu. Zaczyna się ona 40 kilometrów na wschód od znanego z gorączki złota Dawson City i biegnie aż do Inuvik, położonego w delcie rzeki McKenzie w Terytoriach Północno-Zachodnich. Zimą poprzez lodowe przedłużenie na zamarzniętej rzece droga biegnie aż do Tuktoyaktuk nad samym Oceanem Arktycznym.

Najlepszą porą na wizytę w Inuvik jest lato, kiedy można cieszyć się niezachodzącym słońcem i białymi nocami. Popularne są też rejsy po delcie rzeki McKenzie oraz Oceanie Arktycznym. Grudzień to z kolei dobry miesiąc dla tych, którzy chcieliby doświadczyć niezakłócanych słońcem arktycznych ciemności. Pora zimowa to też idealne warunki do wypróbowania psich zaprzęgów. Poza tym przez cały rok odbywa się tutaj wiele tradycyjnych festiwali. Najpopularniejszym z nich jest Great Northern Arts Festival w czerwcu, na który przybywają artyści z różnych części rozległej północy. Jest to doskonała okazja żeby zobaczyć i zakupić wyroby prosto od ich twórców. Poza tym w ramach festiwalu organizowane są liczne warsztaty, na których można nauczyć się tradycyjnych rzemiosł.

Tuktoyaktuk jest bazą wypadową do nietypowych formacji skalnych, uformowanych przez zamarzniętą wodę, zwanych Pingos. Wioska ta zamieszkała jest przez około 850 osób, z czego 80% to Innuici. Rdzenna ludność cały czas jeszcze w dużej części żyje z polowania na renifery oraz połowów ryb i ssaków morskich. Jeżeli będziecie mieli szczęście, może będziecie mieli okazję zobaczyć tradycyjne połowy wieloryba i jego rozparcelowania, albo spróbować regionalnego przysmaku zwanego muktluk, czyli zamrożonej skóry i tłuszczu wieloryba.

5. Wyrusz w niezwykłą podróż w czasie na Canol Heritage Trail

Abandoned_trucks_on_the_Canol_Heritage_Trail
Author: Anthony DeLorenzo, picture from: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Abandoned_trucks_on_the_Canol_Heritage_Trail.jpg

Canol Heritage Trail ciągnie się przez 335 kilometrów od miejscowości Norman Wells, położonej na zachód od Wielkiego Jeziora Niedźwiedziego aż po granicę Terytoriów Północno-Zachodnich z Jukonem. Szlak ten jest pozostałością po drodze wybudowanej podczas drugiej wojny światowej przez armię amerykańską. Miała ona służyć do wybudowania i serwisowania ropociągu, którym miała płynąć ropa z Norman Wells do rafinerii w Whitehorse. Budowę drogi i ropociągu ukończono w 15 miesiący, co było nie lada osiągnięciem zważywszy na nieprzyjazne warunki klimatyczne i geograficzne. Ropociąg był czynny przez zaledwie 13 miesięcy.  Canol Heritage Trail jest historyczną wędrówką, pośród zardzewiałych i nadgryzionych zębem czasu maszyn i kabin pozostawionych tutaj przez żołnierzy i pracowników z lat 40-tych. Jest to także niezwykła podróż do najodleglejszych epok kuli ziemskiej, do czasów kiedy formowały się kontynety. W niektórych miejscach na Canol Heritage Trail można zobaczyć  wapień dolomityczny sprzed 300 milionów lat, jak również skały wapienne z  muszlami i szkieletami ryb z czasów przed powstaniem gór, kiedy istniało tutaj morze.

Operatorzy małych samolotów w Norman Wells organizują loty nad górami McKenzie oraz nad pewnymi częściami Canol Heritage Trail. Dla zahartowanych w boju wędrowców istnieje opcja przemierzenia szlaku na własnych nogach. W takim przypadku czarteruje się mały samolot, który zostawia śmiałków na końcu czy też  na początku trasy na granicy Jukonu i Terytoriów Północno-Zachodnich. Przejście całej Canol zajmuje od 22-24 dni. Istnieje opcja zrzucenia zapasów jedzenia na trasie z samolotu. Ze względu na swoją długość, stopień odizolowania, liczne przeprawy rzeczne oraz góry McKenzie, Canol Heritage Trail uważana jest za jeden z najtrudniejszych szlaków w Kanadzie.

6. Stań oko w oko z bizonem w Wood Buffalo National Park

DSCN6545

Park Narodowy Bizonów Leśnych leży na pograniczu Alberty i Terytoriów Północno-Zachodnich, został założony w 1922 dla ochrony największego, wolno-żyjącego stada bizonów leśnych na świecie. Poza tym na terenie parku znajdują się dwa ważne mokradła, które także objęte są ochroną. Pierwsze z nich to rozległa delta rzeki Peace, drugie teren gniadowania żurawi krzykliwych. Na terenie parku żyją też niedźwiedzie, wilki i łosie. Można dostać się tam 4-sezonową drogą, która łączy położone na granicy parku Fort Smith z autostradą nr 5. Zimą istnieje rownież lodowa droga prowadząca do parku z Fort McMurray.

7. Odkryj niezwykłe Yellowknife

DSC_0773

Yellowknife jest 20-tysięczną stolicą Terytoriów Północnych-Zachodnich. Dzięki drodze łączącej miasto z Albertą oraz licznym połączeniom lotniczym jest to najbardziej dostępne miejsce w terytoriach i prawdopodobnie najlepsza baza wypadowa do innych destynacji. O miejscach wartych zobaczenia w Yellowknife już wkrótce powstanie osobny post.

***

To tylko niektóre z miejsc, które warto zoaczyć. Terytoria Północne-Zachodnie są pełne odległych Parków Narodowych, dzikich zwierząt i rdzennej kultury, która w większym lub mniejszym stopniu  przetrwała tu dzięki częściowej izolacji. Północ to idealny kierunek podróży dla romantyków, którzy tęsknią za nietkniętą cywilizacją, rozległą dziczą. To także zagłębie miejsc przepełnionych starymi legendami, należącymi do ludzi żyjących tu od setek pokoleń oraz historii śmiałków, którzy przez dziesiątki lat szukali Przejścia Północno-Zachodniego.

P.S. Sama nie byłam jeszcze w większości miejsc z powyższej listy, ale wszystkie one znajdują się na mojej obszernej bucket list.

3 thoughts on “Dlaczego warto odwiedzić Terytoria Północno-Zachodnie…

 1. O rany, jak chcę tam koniecznie, koniecznie pojechać. Od Vancouver to tylko…., no właśnie trochę daleko, ale może znajdzie się jakiś samolot? Gdzie najlepiej się nada z dwójką dzieci?

  Like

  1. Zależy od dzieci i rodziców. Ale zawsze możecie wybrać się na duży road trip do Yellowknife i zahaczyć o Liard Hot Springs i Wodospady po drodze. Jeżeli wybierzesz opcje samolotu to do Yellowknife najtaniej. Jest nawet bezposredni lot z Vancouver! Samolot zatrzymuje sie w Edmonton, ale nie musicie z niego wysiadać. Możecie spędzić kilka dni w Yellowknife i na przykład wypożyczyć canoe i powiosłować po Wielkim Jeziorze Niewolniczym, pośród domków pływających po jeziorze. A jeżeli lubicie łowić ryby to koniecznie lećcie do jednej z lodge poza miastem. Wygoogluj sobie Blachford Lake Lodge albo Yellow dog 🙂 Ależ się rozpisałam! Pozdrawiam 🙂

   Like

   1. Sara, dzięki wielkie, zachęcasz, zachęcasz. Koleżanka z Vancouver leci w lutym, więc jeszcze będę miała relację na żywo, i pewnie się okaże, że to must-see ! Miłego dnia 🙂

    Like

Have any questions or comments?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s