Posted in Kanada, Po polsku, Terytoria Północno-Zachodnie

Spektakularna zorza polarna

Aurora2

Zorza polarna, znana również pod pojęciem Aurory, jest zjawiskiem przy którym może opaść przysłowiowa szczęka. Są noce, kiedy pojedyncza zielona kreska przecina niebo. Kiedy indziej całe nieboskłon wypełniony jest kolorami: czerwonym, fioletowym, zielonym i pomarańczowym, które wirują na nim niczym płomienie. Wydaje się, że są one bardzo blisko, niemalże na wyciągnięcie ręki, chociaż w rzeczywistości znajdują się one 90-130 kilometrów ponad poziomem morza.

DSC_0271Uważa się, że Yellowknife jest najlepszym miejscem na Ziemi do oglądanie tego zjawiska. Miasto znajduje się bezpośrednio pod torem lotu zorzy, a dzięki temu, że od najbliższego dużego miasta jest oddalane o setki kilometrów ma niski współczynnik zanieczyszczenia świetlnego, które nie osłabia blasku Aurory. Jednym ze sposobów na określenie zmiany pór roku w Yellowknife są napływy i odpływy japońskich turystów. Pojawiają się oni we wrześniu, kiedy po letnim okresie białych nocy zaczyna się znowu robić ciemno. Potem znikają pod koniec października, kiedy rozpoczyna się okres dużego zachmurzenia. Wracają ponownie w grudniu, kiedy temperatura spada poniżej -20 stopni Celsjusza i robi się zbyt zimno żeby było pochmurno. Sezon turystyczny kończy się wiosną, kiedy niebo na powrót wypełnia się chmurami i robi się coraz dłużej jasno, tak że nie można już obserwować zorzy. W trakcie zimy, japońscy turyści zalewają całe miasteczko i DSC_0426można ich spotkać na każdym kroku. Są łatwi do zidentyfikowania, wszyscy noszą takie same niebieskie Canada Goose kurtki, z tej samej wypożyczalni. Rozmawiałem z wieloma Japończykami odwiedzającymi Yellowknife. Większość z nich mówiła, że mają tylko tydzień wolnego w ciągu roku. To niesamowite, że przeznaczają swój cenny czas wolny na 4 dni w podróży do i z Yellowknife, po to żeby spędzić 3 noce w trzaskającym mrozie. Tymczasem, pomimo tego, że Yellowknife posiada drogę łączącą je z resztą Kanady, bardzo mało Kanadyjczyków przyjeżdża tutaj w celach innych niż zarobkowe.

DSC_0183 house boat aurora

Tłumacząc najprościej zjawisko zorzy polarnej, można powiedzieć, że są to cząsteczki wyrzucane w stronę Ziemi przez Słońce. Kiedy docierają one do atmosfery, rozbijają się na atomy i molekuły i wytwarzają kolorową poświatę. W ten sam sposób, kiedy dostanie się nich prąd, świecą gazy w lampie neonowej. Trudno jest uchwycić Aurorę na aparacie fotograficznym. Wycelowanie i pstryknięcie w przycisk aparatu nie wystarczy. Statyw będzie niezbędny! Poza tym migawka w aparacie musi posiadać opcję długiego naświetlania, a ISO ustawione tak żeby przepuścić jak najwięcej światła przez obiektyw. W zależności, od jakości aparatu, jeżeli trzymasz migawkę otwartą zbyt długo, możesz otrzymać efekt kaszki na zdjęciach, to samo może się wydarzyć, jeżeli zwiększysz za bardzo ISO. Wszystko zależy od równowagi, którą trzeba wypracować między tymi dwoma czynnikami w każdym aparacie. Sam jeszcze do końca nie doszlifowałem tej sztuki.

DSC_0130

Poza tym żeby sfotografować zorzę polarną potrzebna jest duża dawka cierpliwości oraz ciepłe ubranie. Bardzo często portale z prognozujące Aurorę mówią, że zapowiada się duży pokaz, ale kiedy wychodzisz na zewnątrz, widzisz kompletnie puste niebo. Czasami czekasz godzinami bez żadnego skutku i wracasz zawiedziony do domu, tylko po to by następnego dnia dowiedzieć się, że piękna zorza pojawiła się zaraz po tym jak się poddałeś. Żeby zobaczyć zorzę polarną potrzebna jest cierpliwości oraz łut szczęścia. Jeżeli będziesz miał obydwa, to czeka Cię prawdziwa północna przyjemność.

One thought on “Spektakularna zorza polarna

Have any questions or comments?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s